Zdrowie

Poznaj 8 sposobów na radzenie sobie z bólem podczas porodu

Większość kobiet obawia się porodu. Duża część tych niepokojów bierze się z zasłyszanych opowieści o potwornym bólu, który zaburza ten piękny moment. Na szczęście poród nie musi wyglądać w ten sposób. Istnieje 8 prostych sposobów na poradzenie sobie z bólem porodowym.

Ból jest integralną częścią porodu, ale na szczęście można go załagodzić, ograniczając go do całkowitego minimum. Przyszła mama podczas ostatnich tygodni ciąży powinna w pełni skupić się na sobie, odpoczywać i relaksować się. Strach przed porodem ani żadne wątpliwości nie powinny umniejszać radości z nadchodzących narodzin dziecka.

Jakie są przyczyny bólu porodowego?

Żeby dziecko mogło przyjść na świat, niezbędne są skurcze, które wpływają na skracanie się i rozwieranie szyjki macicy. Wszystkie zachodzące w tym czasie reakcje ciała mogą być odczuwalne jako bolesne.

Kwestią często budzącą wątpliwości jest rozpoznanie skurczy porodowych. W jaki sposób są odczuwalne i kiedy powinno jechać się do szpitala?
Skurcze porodowe są bardzo charakterystyczne i nie da się ich nie rozpoznać. Przypominają silny ból menstruacyjny, który odczuwany jest jako rozpieranie podbrzusza. Z początku skurcze pojawiają się co 10-15 minut i trwają około 30 sekund. Im bliżej porodu, tym częściej występują i dłużej się utrzymują. Kiedy skurcze stają się regularne i występują co 5 minut, oznacza to nadchodzący poród. W tym momencie należy pojechać do szpitala.
W razie wątpliwości zawsze można zadzwonić do szpitala lub wcześniej się do niego wybrać. W zależności od wyników badania, przyszła mama otrzyma zalecenie pozostania w szpitalu do porodu lub powrotu do domu na kilka kolejnych godzin.

Należy pamiętać, że poród może trwać od kilku do kilkunastu godzin, dlatego dobrze jest uzbroić się w cierpliwość. Ulgę w tym czasie może przynieść wiedza na temat łagodzenia bólu porodowego. Zasadniczo do wyboru są dwie formy radzenia sobie z bólem porodowym: farmakologiczne oraz naturalne. Warto bliżej przyjrzeć się obu kategoriom, aby dokonać najlepszego dla siebie wyboru.

Naturalne (niefarmakologiczne) metody łagodzenia bólu porodowego

Znieczulenie farmakologiczne nie zawsze jest dobrym wyborem, dlatego warto wcześniej spróbować prostych czynności, których zadaniem jest zmniejszenie napięcia, stresu i bólu.

Masaż okolicy lędźwiowo-krzyżowej

Najlepsza metoda łagodzenia napięcia mięśni i intensywności skurczów. Najskuteczniejsze techniki przedstawiane są w szkole rodzenia. Jeśli jednak przyszła mama nie uczęszczała na zajęcia przygotowawcze, to może zapytać o poradę położną, która wykona masaż lub pokaże partnerowi rodzącej w jaki sposób poprawnie to zrobić.

Ruch to zdrowie

Tak samo jest w tym przypadku. Częste zmiany pozycji łagodzą ból oraz mogą przyspieszyć poród. Większość sal porodowych wyposażona jest w specjalne drabinki, dmuchane piłki czy liny, które pomogą przyjąć najbardziej komfortową pozycję. Tutaj również w razie wątpliwości można poprosić o pomoc położną, która zademonstruje w jaki sposób używać danych przyrządów.

Prawidłowe oddychanie

Przyjęcie odpowiedniej techniki oddychania nie tylko przyspiesza poród, ale także łagodzi ból. Jest to też wyjątkowo ważne dla rodzącego się dziecka. Dodatkowo skupienie się na prawidłowym oddychaniu odciąga myśli od odczuwanego dyskomfortu.
Metod oddychania uczy się w szkole rodzenia, ale tutaj również położna zawsze służy pomocą. Warto, aby te techniki poznała nie tylko osoba rodząca, ale również jej partner, jeśli będzie obecny przy porodzie. Dzięki temu będzie mógł pomóc, kiedy przyszła mama w przypływie emocji zapomni o tym, czego się nauczyła.

Kąpiel w ciepłej wodzie

Kąpiel w ciepłej wodzie, zbliżonej do temperatury ciała, pomaga się zrelaksować i znacząco zmniejszyć ból. Jest to również dobry sposób na zredukowanie lęku i napięcia mięśniowego. Jednorazowa kąpielnie powinna trwać dłużej niż godzinę. Po jakimś czasie można ją powtórzyć.

Ulubiona muzyka

Silny stres może potęgować uczucie bólu, dlatego warto go załagodzić. Ulubiona muzyka przyszłej mamy pozwala na złagodzenie napięcia psychicznego oraz zrelaksowanie się. Dodatkowo, jeśli mama słuchała tej muzyki podczas ostatnich tygodni ciąży, istnieje możliwość, że melodia pozytywnie wpłynie na rodzące się dziecko.
Warto wcześniej się dowiedzieć, czy w szpitalu istnieje możliwość odtwarzania muzyki z płyty lub nośnika USB. Jeśli szpital nie oferuje takich możliwości, dobrze jest zabrać ze sobą własne urządzenie z muzyką i słuchawkami.

Krzyk

Najskuteczniejsza i najbardziej pierwotna metoda łagodzenia bólu, która pomaga pozbyć się negatywnych emocji i strachu. Głośny krzyk powoduje rozluźnienie mięśni krocza i pochwy, które napinają się przy zaciskaniu ust. Jeśli pozostałe metody nie przyniosły wystarczających efektów, a rodząca kobieta odczuwa frustrację, stres, złość czy bezsilność, powinna krzyczeć z całych sił. Podczas porodu jest to zupełnie normalne zachowanie, które pomaga znacznej części rodzących.

Farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego

Gaz rozweselający

To nic innego jak wymieszane w równych proporcjach tlen i podtlenek azotu. Roztwór podawany jest rodzącej przez specjalną maseczkę. Gaz rozweselający pomaga rozluźnić mięśnie i złagodzić ból porodowy. Nie powoduje wielu skutków ubocznych, nie wymaga obecności anestezjologa i jest bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

Znieczulenie zewnątrzoponowe

Przy tej metodzie środek znieczulający podawany jest poprzez cienki cewnik, który doprowadza płyn do przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa. Większość rodzących kobiet jest zadowolona z tego rozwiązania, chociaż oprócz łagodzenia bólu zmniejsza też uczucie parcia, przez co trudniej jest współpracować z położną, a dziecku ciężej jest przyjść na świat. Metoda ta jest bezpieczna, chociaż na krótki czas może ograniczyć możliwości chodzenia rodzącej.

Wcześniejsze zaplanowane przebiegu ciąży

Przed porodem przyszła mama musi wypełnić plan porodu. Dobrze jest, aby przy tym skonsultowała z położną lub lekarzem prowadzącym kwestię łagodzenia bólu. Wybór pomiędzy porodem naturalnym a znieczuleniem farmakologicznym nie jest łatwy i należy dostosować go do własnych sił, przekonań oraz stanu zdrowia. Warto pamiętać, że porodu nie da się w pełni zaplanować, ponieważ jest to proces wyjątkowo dynamiczny.
Dobrze jest również starannie wybrać szpital i poznać jego ofertę. Najważniejsze przy tym jest wyposażenie sali porodowej – czy znajdują się na niej drabinki, wanna, dmuchana piłka, liny? A także sposoby znieczulenia farmakologicznego, które oferuje dana placówka.
Narodziny dziecka są wspaniałym przeżyciem i warto postarać skupić się na pozytywnych aspektach całej sytuacji. Poród nie jest tak ciężki ani bolesny jak się zazwyczaj słyszy. Warto również pamiętać, że zadaniem położnej jest udzielenie pomocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. W razie jakichkolwiek wątpliwości można zadawać pytania lub prosić o pomoc.

Similar Posts