Sport Zdrowie

Pływanie – jakie ma pozytywne skutki dla sylwetki i zdrowia?

Pływanie to jeden z najbardziej kompletnych sportów, ponieważ praktycznie angażuje prawie wszystkie partie mięśniowe. Służy również jako terapia antystresowa i antydepresyjna. Aby cieszyć się tym sportem nie trzeba zapisywać się na żadne zajęcia, gdyż można swobodnie pływać samemu w basenie. Coraz więcej siłowni posiada bardziej kompletne zaplecze z basenem.

Spalane kalorie

Pływanie jest bardzo kompletnym ćwiczeniem aerobowym, w którym wzmacnia się siłę, wytrzymałość i elastyczność, ale prawda jest taka, że nie tylko to, ale również pomaga schudnąć, ponieważ uprawianie tego sportu spala całkiem sporo kalorii, choć to również zależy od kilku czynników, które należy wziąć pod uwagę. Pierwszym z nich jest to, że trzeba mieć świadomość, że metabolizm każdego człowieka jest inny. Kolejnym aspektem jest waga, im jesteś cięższy, tym więcej kalorii spalasz.

Ponadto nie jest tak samo pływać takim czy innym stylem, bo to kolejny czynnik, który spala więcej lub mniej kalorii. Im większa prędkość, intensywność i czas pływania, tym więcej kalorii zostanie spalonych. Co ciekawe, pływanie w morzu to nie to samo co pływanie w basenie, ponieważ w tym drugim może występować jakiś prąd, a w basenie woda jest spokojna, więc pływanie jest znacznie mniej trudne, a co za tym idzie, mniej kalorii zostanie spalonych. Dlatego pływając przez godzinę można spalić od 440 do 700 kalorii.

Korzyści dla naszego zdrowia

Jedną z głównych zalet pływania jest to, że ma ono niewielki wpływ na kości i stawy. Dlatego osobom starszym zaleca się pobieranie lekcji pływania, aby poprawić ich sprawność ruchową. Dzieje się tak dlatego, że poprzez zanurzenie ciała w wodzie, ciało waży mniej i dlatego nie jest narażone na uderzenia o twarde powierzchnie. W ten sposób stawy zużywają się w znacznie mniejszym stopniu.

Pływanie zwiększa również elastyczność i sprężystość. Pływanie wykorzystuje większość grup mięśniowych naszego ciała. Dzięki temu ciało znacznie się tonizuje, zwłaszcza mięśnie pleców. Z tego powodu jest to ćwiczenie polecane osobom, które cierpią na przepukliny, bóle pleców czy problemy z biodrami. Pływanie lub pływanie jest również dobre dla osób cierpiących na astmę, cholesterol lub cukrzycę.

Dzieje się tak, ponieważ pływanie jest ćwiczeniem aerobowym o niskiej intensywności, które odbywa się przez dłuższy czas, a to pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi i wytwarza większą wrażliwość na insulinę, obniżając poziom glukozy we krwi. Ponieważ jest to ćwiczenie wytrzymałościowe, usprawnia układ oddechowy i zwiększa pojemność płuc. Dzięki ruchom polegającym na wkładaniu i wyciąganiu głowy z wody, uczymy się kontrolować swój oddech. Jakby wszystkich korzyści płynących z pływania było mało, ma ono również pozytywny wpływ na obie półkule mózgowe i cztery płaty mózgu.

Artykuł powstał dzięki ścisłej współpracy z portalem https://www.ploteczkowo.pl/.

Similar Posts