Sport

Czy słyszałeś o dziwniejszych dyscyplinach sportowych niż te?

Wiele osób za dziwną dyscyplinę sportową uważa strzelanie z łuku, granie w kręgle, czy ogólnie powstający obecnie e-sport. Jednak są na świecie takie dyscypliny, które swoją dziwnością, innością i odmiennością przebijają wszystko. Przedstawiamy dziwne dyscypliny sportowe.

Dziwne dyscypliny sportowe

Chinlone

Chinole to narodowy sport Mjanmy, znanej również jako Birma. Ma charakter konkurencyjny i bardziej przypomina widowisko artystyczne niż sportowe. Uczestnicy mają za zadanie podawać sobie piłkę w jak najzabawniejszy i kreatywny sposób. Liczy się więc wytrzymałość, siła, rozciągnięcie mięśni i kreatywność.
Sport powstał jako rozrywka dla birmańskiej arystokracji. Obecnie traktowany jest jako sposób na przedstawienie bogatego dziedzictwa kulturowego Birmy.

Dandi BiyoDyscyplina ta powstała w Nepalu i jest przeznaczona dla co najmniej dwóch graczy. Potrzeba do niej również kija i drewnianego kołka, czyli dandi i biyo – stąd cała nazwa gry.
Kołek wrzuca się do specjalnego otworu w podłodze. Następnie jeden zawodnik, za pomocą kija musi podnieść kołek, tak by drugi go złapał.
Odpowiednie punkty są przyznawane, gdy gracz złapie kołek, nie złapie kołka po jego wyciągnięciu lub wrzuci z powrotem do otworu.

Hurling


W Irlandii od ponad 400 lat nieprzerwanie praktykuje się hurling. Jest to sport drużynowy, podczas którego drużyny starają się zdobyć punkty uderzając piłkę drewnianym kijem do bramki – lub za i nad poprzeczkę. Rozgrywki są niezwykle wciągające, jednak warto mieć ze sobą kask. Uderzenie, grubym, drewnianym kijem nie należy bowiem do miłych!

Kabaddi


W Bangladeszu stworzono niezwykle zaciekłą grę drużynową. W Kabaddi grają dwie siedmioosobowe drużyny. Kolejni gracze z obu drużyn walczą ze sobą, wkraczając na wyznaczone terytorium przeciwnej drużyny.
Punkty zdobywa się za przedostanie się do kręgu utworzonego przez przeciwną drużynę.

Peteca

Jeśli byłeś kiedyś na brazylijskiej plaży możliwe, że zauważyłeś ludzi grającego w nietypowego badmintona. Dlaczego nietypowego? Peteca polega na odbijaniu lotki za pomocą rąk w taki sposób by przeleciała przez siatkę i drużyna przeciwna nie miała szansy jej odbić.
Wygląda to bardzo widowiskowo, zwłaszcza w otoczeniu pięknych brazylijskich plaż.

Rodeo

Rodeo to sport kojarzący się bardziej z Meksykiem lub stanem Teksas w USA. Jednak tak naprawdę jest to tradycyjny narodowy sport w Chile. Zasady są dość jasne – choć proste tylko na papierze. Dwóch jeźdźców musi zatrzymać biegającego po arenie byka. Punkty zdobywa się za każde zatrzymanie i technikę, w jakiej to nastąpiło.

Similar Posts

Jeden komentarz w “Czy słyszałeś o dziwniejszych dyscyplinach sportowych niż te?
  1. Widzę wspólny mianownik – większość z tych sportów została wymyślona w Azji. Tam mają jakąś fantazję, bo grać w piłkę, czy siatkówkę średnio potrafią.

Comments are closed.