Rozrywka

Jaka przyszłość czeka e-sport?

Sporty elektroniczne są młodą dyscypliną, do której wiele osób podchodzi bardzo sceptycznie. Niechęć ludzi do e-sportu jest szczególnie wyraźna w Polsce, chociaż reprezentanci kraju odnoszą ogromne sukcesy na scenie międzynarodowej.

Czym właściwie jest e-sport?

Podczas rozgrywek e-sportowych drużyny lub pojedynczy gracze rywalizują ze sobą w konkretnych grach. Rocznie organizowanych jest ponad 700 wydarzeń związanych ze sportami elektronicznymi. Najpopularniejsze dyscypliny to League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, Valorant i Dota 2, chociaż tytułów jest znacznie więcej.

Pieniądze w sportach elektronicznych

Z każdym rokiem przybywa widzów, fanów, kibiców, a także samych graczy. Organizacja wydarzeń, konkursów czy turniejów, którymi zainteresowane są setki milionów ludzi na całym świecie sprawia, że branża nieustannie się rozwija, a jej dochód ciągle rośnie. Aktualnie rynek e-sportu wart jest ponad 3 miliardy dolarów.
Z okazji korzystają liczni sponsorzy oraz biznesmeni, którzy postanowili skorzystać na popularności sportów elektronicznych. Sponsorują największe wydarzenia, a także wybranych graczy i jednocześnie reklamują swoje usługi. Wśród firm wspierających e-sport można znaleźć znane marki jak Samsung, Red Bull, Orlen, Intel, Honda, Mercedes, Disney czy nawet Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.
Do tego wszystkiego dochodzą gadżety związane z grami i drużynami, występy artystyczne, a całość jest opisywana na bieżąco przez komentatorów. Pule nagród dla zawodników przekraczają 30 milionów dolarów.
Wszystko to nieustannie się rozwija, a na rynku e-sportowym jest coraz więcej pieniędzy i możliwości.

Świetlana przyszłość e-sportu

Zainteresowanie e-sportem nieustannie rośnie i to w szybkim tempie. Jest to fenomen na skalę światową, który podbił serca ludzi i budzi emocje porównywalne do kibicowania drużynom piłkarskim podczas Mistrzostw Świata oraz Europy. W 2019 roku w wydarzeniu Intel Extreme Masters w Katowicach wzięło udział ponad 170 tysięcy kibiców i 600 graczy z 60 różnych krajów. Dodatkowo transmisję online oglądało 230 miliony widzów na całym świecie.
Sporty elektroniczne cieszą się ogromną popularnością. Chociaż w Polsce trend ten nie jest jeszcze tak wyraźny jak w Ameryce czy Azji, to z pewnością budzi coraz większe emocje i przyciąga kolejnych kibiców. Coraz lepiej wygląda także sytuacja zawodników, których talent zostaje doceniony. Muszą wykazać się wielką dyscypliną, zmysłem taktycznym, refleksem, spokojem i umiejętnościami trenowanymi przez lata. E-sport z pewnością będzie dalej się rozwijał, a z czasem możliwe, że swoją popularnością przebije nawet tradycyjne sporty.

Similar Posts