Obecnie bardzo dużo uwagi poświęca się tematyce profilaktycznej oraz zachowaniom prozdrowotnym.
Ciągle jednak nie wszyscy wiedzą, co oznacza prowadzenie zdrowego stylu życia. Pod pojęciem tym należy rozumieć trzy główne filary: zdrowa dieta, aktywność fizyczna i badania profilaktyczne.
Zdrowy styl życia, a zdrowe odżywianie
Polacy mają wiele niewłaściwych nawyków żywieniowych i na tym polu jest wiele do poprawy. W diecie przeciętnego Polaka jest zbyt mało warzyw i owoców przy jednoczesnym częstym spożywaniu czerwonego mięsa i potraw ciężkostrawnych.
Wiele osób pomija śniadania oraz nie dba o to aby jeść posiłki regularnie i o odpowiednich porach. Idąc na łatwiznę bardzo często kupuje się gotowe potrawy ze sklepu przepełnione chemią oraz słodycze, napoje gazowane i niezdrowe słone przekąski. Aby właściwie zadbać o zdrowie do codziennego menu należy wprowadzić więcej produktów pełnoziarnistych oraz ryb i produktów strączkowych.
Aktywność fizyczna i zdrowy styl życia
Wielu Polaków cierpi na nadwagę i otyłość. Stoją za tym nie tylko fatalne nawyki żywieniowe ale także brak ruchu. Staliśmy się społeczeństwem siedzącym, gdzie często przesiadamy się z kanapy na fotel lub za kierownicę samochodu. Tymczasem każdy z nas powinien mieć odpowiednią dawkę ruchu na co dzień, chociażby w postaci spacerów czy jazdy na rowerze. Inne polecane sporty to: pływanie, bieganie oraz ćwiczenia na siłowni.
Badania profilaktyczne dla zdrowego stylu życia
Aby prowadzić zdrowy styl życia należy w odpowiednim czasie wykonywać badania profilaktyczne, dzięki którym można szybko wykrywać poważne choroby. Kobiety powinny raz w roku wykonywać cytologię i USG piersi. Z kolei panowie po 45 roku życia powinni wykonać badanie w kierunku raka prostaty.
Redaktorzy portalu https://www.chill.pl/ podkreślają, że osoby, które osiągnęły wiek średni powinny regularnie wykonywać morfologię, badanie moczu, EKG, USG brzucha oraz zależnie od wskazań badanie wzroku, słuchu czy specjalistyczne badania takie jako kolonoskopia czy gastroskopia.