Styl życia Zdrowie

Na czym polega prowadzenie zdrowego stylu życia?

Obecnie bardzo dużo uwagi poświęca się tematyce profilaktycznej oraz zachowaniom prozdrowotnym.

Ciągle jednak nie wszyscy wiedzą, co oznacza prowadzenie zdrowego stylu życia. Pod pojęciem tym należy rozumieć trzy główne filary: zdrowa dieta, aktywność fizyczna i badania profilaktyczne.

Zdrowy styl życia, a zdrowe odżywianie

Polacy mają wiele niewłaściwych nawyków żywieniowych i na tym polu jest wiele do poprawy. W diecie przeciętnego Polaka jest zbyt mało warzyw i owoców przy jednoczesnym częstym spożywaniu czerwonego mięsa i potraw ciężkostrawnych.

Wiele osób pomija śniadania oraz nie dba o to aby jeść posiłki regularnie i o odpowiednich porach. Idąc na łatwiznę bardzo często kupuje się gotowe potrawy ze sklepu przepełnione chemią oraz słodycze, napoje gazowane i niezdrowe słone przekąski. Aby właściwie zadbać o zdrowie do codziennego menu należy wprowadzić więcej produktów pełnoziarnistych oraz ryb i produktów strączkowych.

Aktywność fizyczna i zdrowy styl życia

Wielu Polaków cierpi na nadwagę i otyłość. Stoją za tym nie tylko fatalne nawyki żywieniowe ale także brak ruchu. Staliśmy się społeczeństwem siedzącym, gdzie często przesiadamy się z kanapy na fotel lub za kierownicę samochodu. Tymczasem każdy z nas powinien mieć odpowiednią dawkę ruchu na co dzień, chociażby w postaci spacerów czy jazdy na rowerze. Inne polecane sporty to: pływanie, bieganie oraz ćwiczenia na siłowni.

Badania profilaktyczne dla zdrowego stylu życia

Aby prowadzić zdrowy styl życia należy w odpowiednim czasie wykonywać badania profilaktyczne, dzięki którym można szybko wykrywać poważne choroby. Kobiety powinny raz w roku wykonywać cytologię i USG piersi. Z kolei panowie po 45 roku życia powinni wykonać badanie w kierunku raka prostaty.

Redaktorzy portalu https://www.chill.pl/ podkreślają, że osoby, które osiągnęły wiek średni powinny regularnie wykonywać morfologię, badanie moczu, EKG, USG brzucha oraz zależnie od wskazań badanie wzroku, słuchu czy specjalistyczne badania takie jako kolonoskopia czy gastroskopia.

Similar Posts