Pozostałe

Rodzaje kredytów dla klientów indywidualnych – jaki wybrać?

Kredyty przeznaczone dla klientów indywidualnych niezmiennie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Dla wielu osób zaciągnięcie kredytu staje się jedynym sposobem na to, by móc pokryć nieplanowane wydatki lub zrealizować własne cele. Zakup samochodu, mieszkania czy też remont domu – powodów, które skłaniają do zaciągnięcia kredytu, jest wiele. Dlatego też w ofertach banków pojawia się wiele różnych rodzajów kredytów przeznaczonych dla klientów indywidualnych. Które z nich mogą okazać się najlepszym wyborem?

Kredyt dla każdego, czyli rodzaje kredytów bankowych

Rodzaje kredytów bankowych można podzielić zarówno ze względu na grupę docelową, do której są kierowane (dla klientów indywidualnych, dla firm, studenckie), jak i ze względu na okres spłaty (długo- i krótkoterminowe) lub rodzaj waluty (dewizowe i walutowe). Jednak najczęstszy podział dotyczy celu kredytu. Biorąc pod uwagę ten czynnik, wyróżnia się: kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy, kredyt konsolidacyjny oraz linię kredytową, czyli kredyt przyznawany w ramach karty kredytowej.

Bez wątpienia najbardziej popularny jest tradycyjny kredyt gotówkowy, określany też mianem konsumenckiego. To po niego najczęściej sięgają osoby szukające sposobu na pozyskanie dodatkowych środków. Jego zaletą jest duża elastyczność. Przyznane w ramach kredytu można bowiem przeznaczyć na dowolny cel, pod tym względem nie obowiązują żadne ograniczenia. Poza ową elastycznością na korzyść kredytu gotówkowego przemawia też spore uproszczenie procedur związanych z jego udzieleniem. Niekiedy jest on wydawany bez żadnych zaświadczeń o wysokości dochodów. Korzystając z kredytów online, większość formalności można dopełnić przez internet, co dodatkowo upraszcza cały proces i czyni go zdecydowanie łatwiejszym. Zakres formalności uzależniony jest od wybranej oferty, aczkolwiek dzięki dużej różnorodności ofert z łatwością można wybrać tę, która pozwoli uzyskać kredyt bez zbędnych i długotrwałych procedur.

Kredyt hipoteczny to kredyt celowany. Przeznaczony jest na zakup mieszkania lub domu oraz działki pod jego budowę. Jest to kredyt z najniższym oprocentowaniem, gdyż jego zabezpieczenie stanowi hipoteka pod nieruchomość. Kolejnym kredytem celowanym jest kredyt samochodowy. Zgodnie ze swoją nazwą przeznaczony może być na zakup samochodu.

Kolejnym rodzajem kredytu jest kredyt konsolidacyjny. To szczególny rodzaj kredytu, bowiem pozwala on połączyć kilka mniejszych zobowiązań w jedno. Rozwiązanie to często pozwala obniżyć koszty kredytu, a także w znacznym stopniu ułatwia spłatę zadłużenia. Co istotne w ramach kredytu konsolidacyjnego można łączyć ze sobą kredyty i pożyczki różnego rodzaju, również tzw. chwilówki.

Z kolei linia kredytowa pozwala na zaciąganie pożyczki w ramach korzystania z karty kredytowej. Jest to kredyt odnawialny, który odnawia się po spłacie zadłużenia powstałego na karcie. Dokonanie spłaty w okresie bezodsetkowym sprawia, że klient nie ponosi żadnych kosztów. Spłaca dokładnie tyle, ile wykorzystał w ramach przyznanej mu karty kredytowej.

Jaki kredyt wybrać?

Duży wybór kredytów przeznaczonych dla klientów indywidualnych sprawia, że każdy może znaleźć wśród nich propozycję najlepszą dla siebie. Wybierając kredyt celowany, trzeba pamiętać, że pozyskane za jego pośrednictwem pieniądze muszą zostać spożytkowane w określony sposób. Jeśli będzie to kredyt hipoteczny, musi być wykorzystany na zakup działki, domu lub mieszkania. Jeżeli zaś samochodowy – musi pokryć wydatki związane z zakupem samochodu. Kredyty celowane są zazwyczaj bardziej atrakcyjne pod względem finansowym, jednak są zdecydowanie mniej elastyczne pod względem zarządzania pozyskanymi środkami.

Źródło

Rodzaje kredytów – jakich kredytów udzielają banki?


Similar Posts